... tylko w 1/4 badanych w Polsce w 2013 r. firm oczekuje się, że działy HR będą aktywnie dbać o zaangażowanie załogi ?
Parę słów o coachingu…
Coaching jest stosunkowo nową usługą na polskim rynku. Najlepszym dowodem na to jest fakt,
iż nikt nie wymyślił jeszcze dobrego polskiego odpowiednika tego angielskiego terminu.
Czym więc jest ta szybko rozwijająca się dziedzina ? Istnieje wiele definicji opisujących coaching
i, jak to bywa w takich wypadkach, każda wskazuje na nieco inny aspekt tej usługi.
Być może pomocnym w zrozumieniu idei coachingu będzie przywołanie idei coacha w sporcie. Przez wiele tygodni i miesięcy Bjoern Borg, Andre Agassi czy ostatnio Roger Federer zajmowali pierwsze miejsce na liście najlepszych tenisistów na świecie. I mimo, że każdy z nich doskonale radził sobie z przeciwnikami na korcie, każdemu z nich towarzyszył coach. Czy coach miał większe niż sam gracz umiejętności techniczne? Chyba nie. Czy coach wiedział więcej na temat taktyki gry? Niekoniecznie. Czy był bardziej sprawny fizycznie niż jego podopieczny? Bardzo wątpliwe. Rolą coacha jest obserwacja gry tenisisty, analiza jego zachowania na korcie ( i bardzo często poza nim ) oraz umiejętne stymulowanie go do osiągania jeszcze wyższego, mistrzowskiego poziomu gry…
Coaching to proces wspierania klienta przez coacha w jego staraniach do doskonalenia swych umiejętności zawodowych jak i sposobu działania jako osoba prywatna, a w konsekwencji do osiągania konkretnych, założonych wcześniej celów.
Jak więc taka współpraca wygląda w praktyce? Zwykle obie strony umawiają się na kilka – kilkanaście sesji w odstępach 1 - 2 tygodniowych. Każda sesja trwa ok. 60 minut. Podczas kolejnych spotkań uzgadniane są tematy bieżącej współpracy. Jako, że jedna z zasad coachingu brzmi – coach wie, jakie zadawać pytania, podczas gdy klient zna odpowiedzi i nigdy odwrotnie – podstawowym narzędziem pracy coacha są umiejętnie zadawane pytania. Służą one wspomaganiu i inspirowaniu klienta do poszukiwania dróg poprawy sposobu działania w uzgodnionej wcześniej sferze. Coach wspiera przy tym klienta w stworzeniu planu i sposobu realizacji konkretnych celów, jakie klient sobie założy.
Coaching nie jest więc formą doradztwa ani szkolenia. Nie ma też cech konsultingu czy mentoringu. Nie jest i w żadnym wypadku nie powinien być postrzegany jako forma terapii, psychoanalizy czy psychoterapii.
Coaching to swoisty rodzaj interaktywnego partnerstwa i ścisłej współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu. Kluczowym elementem jest tutaj całkowita odpowiedzialność klienta za powodzenie planów działania oraz stopnia realizacji uzgodnionych zamierzeń.