... osobowość jako zestaw naszych cech osobniczych ulega w ciagu naszego życia bardzo niewielkim zmianom. Elementy, które są modyfikowane w największym stopniu to poziom niepokoju / lęku, okazywanej przyjaźni i zainteresowania nowymi doznaniami.
Uczestniczyłem w bardzo wielu procesach rekrutacyjnych i przeczytałem tysiące CV, które spływały na mój adres od osób zainteresowanych zdobyciem oferowanych stanowisk. To doświadczenie pozwala mi w miarę w wiarygodny sposób skomentować jedną z głównych tez głoszonych przez wielu rekruterów - "podstawa to dobre CV".
Nie sposób przecenić wagę tego stwierdzenia choć praktyka dnia codziennego potwierdza, że wiele osób nadal nie wie jak przygotować dobre CV. Kiedy czasami jestem o to pytany odpowiadam nieco pokrętnym pytaniem - A co Ty, jako rekruter, chciałbyś zobaczyć w "dobrym CV" ? Po chwili dyskusji udaje nam się zazwyczaj wspólnie przygotować listę takich pożądanych cech - rzetelność i prawdziwość przedstawiania faktów, precyzja sformułowań, klarowność i czytelność całego dokumentu. Ważne jest też zamieszczenie punktu/ów, które (oprócz Twoich umiejętności i doświadczenia) przykują uwagę rekrutera i spowodują, że Twoje CV zostanie zapamiętane i przejdzie do kolejnych etapów rekrutacji.
Czego zaś unikać w CV ? Tu lista jest długa, ale wymienię najczęściej spotykane błędy. Luki w chronologii zatrudnienia / nauki, ogólnikowość w opisie zajmowanych dotychczas stanowisk, brak precyzji czy wręcz niejasność sformułowań – np. uczestniczyłem w działaniach rozwojowych, byłem członkiem grupy roboczej, współpracowałem z wieloma osobami w firmie, etc. Dobrego wrażenia na osobach czytających CV nie robią także błędy językowe czy niechlujstwo graficzne.
Elementem, który często dyskwalifikuje CV, a w konsekwencji i jego autora jako kandydata, jest zawarte w nim kłamstwo. Badania pokazują, że ponad 50% kandydatów podaje w CV nieprawdziwe dane. 27% kandydatów zawyża swoje wynagrodzenie. 19% kandydatów podaje w swoich CV wyższe stanowiska niż te, które zajmowali w rzeczywistości. 17% kandydatów zawyża swoje kwalifikacje zawodowe. 15% kandydatów chwali się w CV większymi osiągnięciami niż w rzeczywistości. 12% ma lepsze wykształcenie w CV niż na świadectwie czy dyplomie.
Moja rada - "oszczędne gospodarowanie prawdą" w CV nie popłaca. A swoją drogą - jak pisał Zbigniew Waydyk - niektórzy z wyjątkowo drańską precyzją udają porządnych ludzi...